Hitachi

Hitachi narzędzia > Aktualności > Produktowe > Test wiertarko-wkrętarek akumulatorowych Hitachi DS14DL i DS18DL

Test wiertarko-wkrętarek akumulatorowych Hitachi DS14DL i DS18DL

30 Września, 2009

Dwie testowane w redakcji wiertarko-wkrętarki Hitachi należą do grupy tzw. narzędzi heavy dirty. Zalicza się je więc do sprzętu przeznaczonego do trudnych zadań budowlanych (klasy heavy duty), który charakteryzuje się solidną budową i dużą wytrzymałością

 

Już na pierwszy rzut oka widać, że dwie siostrzane wkrętarki DS14DL i DS18DL to narzędzia do zadań ekstremalnych. Świadczy


o tym chociażby solidny, metalowy uchwyt narzędziowy w wersji jednoczęściowej, samozaciskowej, o średnicy mocowania 1,5-13 mm. Drugim elementem świadczącym o profesjonalnej klasie heavy duty jest boczny uchwyt pomocniczy. Wprawdzie występuje on tylko w wersji 18DL z akumulatorem 18-woltowym, ale jest bardzo pomocny przy okiełznaniu 64 Nm momentu obrotowego tej wiertarko-wkrętarki. W wersji 14-woltowej (14DL) spokojnie poradzimy sobie, korzystając tylko z rękojeści głównej. Obie wkrętarki wykonane są z wytrzymałych materiałów, co potwierdza pośrednio niemała waga (2 i 2,1 kg), która jednak nie wpływa negatywnie na obsługę sprzętu. Producent nie szczędził także na materiałach na obudowę - plastik pokryty jest w dużej części okładziną soft grip, która dodatkowo chroni osłonę przed uszkodzeniami w momencie upadku. Jak już wspominaliśmy, Hitachi DS14DL zasilana jest akumulatorem 14,4-woltowym, a DS18DL - 18-woltowym. Obie baterie złożone są z ogniw Li-lon o pojemności 3 Ah. To jedne z najmocniejszych źródeł zasilania stosowane w elektronarzędziach Hitachi. Obie wersje wkrętarek napędzane są nowoczesnymi silnikami odpornymi na przeciążenia. Silnik dodatkowo zabezpieczony jest elektronicznym systemem przeciążeniowym, który odcina dopływ prądu w momencie zbytniego obciążenia wkrętarki.

Silniki współpracują z 2-biegowymi przekładniami planetarnymi (High/Low), ale to nie wszystko. Wkrętarki są wyposażone w przełącznik (Power/Save), który ogranicza o połowę moment i prędkość obrotową wrzeciona na poszczególnych biegach. Oznacza to, że użytkownik ma do dyspozycji aż 4 ustawienia parametrów pracy maszyny (prędkości obrotowe w tabeli). We wszystkich konfiguracjach prędkość można regulować elektronicznie za pomocą włącznika spustowego. Urządzenia mają dwa kierunki obrotów wrzeciona oraz pierścienie do ustawiania momentu wkręcania (22 położenia) z pozycjami blokującymi sprzęgło do wiercenia. Elektryczne hamulce z kolei zatrzymują obracające się uchwyty wiertarskie w sekundę po wyłączeniu zasilania. Takie parametry umożliwiają maszynami DS14DL i DS18DL wiercenie w drewnie otworów o maksymalnej średnicy 45-50 mm, a w stali - 13 mm.

 

Podstawowe różnice konstrukcyjne w obu wersjach wkrętarko-wiertarek są znikome i ograniczają się właściwie do momentu obrotowego, obrotów i zastosowania bocznego uchwytu w wersji 18-woltowej. W teście redakcyjnym przekonaliśmy się jednak, że cała tajemnica przewagi modelu 18DL tkwi w akumulatorze. Wiertłem 3-ostrzowym 32 mm wywierciliśmy w sosnowej belce otwór o głębokości 72 mm. Maszynie słabszej zajęło to 10 s, a mocniejszej - 8 s. W przypadku montowania w drewnie wkrętu o średnicy 7 mm i długości 300 mm różnica była również dwusekundowa (odpowiednio 12 i 10 s). Obie próby były wykonywane na I biegu w trybie Power. Niby różnice niewielkie, ale pamiętajmy, że to jednorazowe czynności. Przy całodziennej pracy z tych małych sekund mogą nagle zrobić się godziny zaoszczędzonego czasu.

Źródło: Gazeta Narzędziowa Maj-Czerwiec 2009, Marek Pudło

Produkty powiązane z aktulanościami

DS14DL

DS14DL

WIERTARKO-WKRĘTARKA BATERYJNA "LI-ION"

DS18DL

DS18DL

WIERTARKO-WKRĘTARKA BATERYJNA "LI-ION"