Hitachi

Hitachi narzędzia > Aktualności > Produktowe > Test szlifierki taśmowej Hitachi SB8V2

Test szlifierki taśmowej Hitachi SB8V2

21 Października, 2009

Szlifierka taśmowa jest pierwszym narzędziem w procesie dokładnej obróbki drewna i materiałów drewnopodobnych. Charakteryzuje się dużą wydajnością pracy, skutecznością szlifowania zgrubnego i stosunkowo prostą obsługą. Testowaliśmy model Hitachi SB8V2.

 

Testowane elektronarzędzie Hitachi przeznaczone jest nie tylko do obróbki materiałów drewnianych, ale również tworzyw sztucznych i metali. Sprzętem można szlifować zgrubnie duże powierzchnie, gdy z dysponuje on odpowiednią do tego wydajnością usuwania materiału. Szlifierka taśmowa Hitachi SB 8V2 wyposażona jest w silnik odporny na przeciążenia, o mocy 1020 W. Przekazuje on obroty na wałek napędowy, który rozpędza taśmę szlifierską do prędkości 250-450 m/min. Do maszyny Hitachi stosuje się taśmy szlifierskie o różnym uziarnieniu (od 30 do 400) i rozmiarach 76 x 533 mm. Jej montaż w maszynie jest niezwykle prosty. Wystarczy bowiem dźwignią w dolnej części maszyny zluzować koło pasowe i, przekładając taśmę nad płytą ślizgacza, założyć ją na koło pasowe i wałek napędowy, po czym z powrotem zablokować dźwignię blokującą. Przed rozpoczęciem pracy należy jeszcze wyregulować położenie taśmy tak, aby jej obie krawędzie wystawały poza koła pasowe na około 1,6-3 mm. Procedurę tę wykonuje się pokrętłem umieszczonym z boku obudowy. Można ją przeprowadzać na włączonym silniku.

 

Mechanizm napędzający taśmę ścierną (wałki) umieszczony został prawie całkowicie pod metalowymi osłonami. Podniesiono w ten sposób bezpieczeństwo pracy i ograniczono ryzyko ewentualnych wypadków. Osłony te są jednak tak skonstruowane, że umożliwiają nawet obróbkę narożników. Na wygodę pracy ma także wpływ przezroczyste okienko w górnej osłonie, które umożliwia podgląd pracy taśmy. Sprzęt wyposażony został także system odsysający pył. Pochłaniacz (worek) umieszczono w lewej części urządzenia, tak by nie ograniczać pola widzenia obrabianego materiału. Do prac wymagających większej czystości otoczenia do szlifierki można podłączyć przemysłowy odkurzacz Hitachi.

 

W ramach redakcyjnego testu postanowiliśmy trochę poszlifować sosnową belkę. Zarówno taśmą o grubym uziarnieniu do obróbki zgrubnej, jak i taśmą do końcowej obróbki. Maszyna świetnie leży w dłoniach dzięki dobrze wyprofilowanym rękojeści i uchwytowi pomocniczemu, które pokryte są materiałem antypoślizgowym softgrip. Duży włącznik główny pozwala posługiwać się elektronarzędziem nawet w grubych rękawicach. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to spora waga maszyny. Ale akurat w tym przypadku to zaleta, bo dzięki temu sprzęt pracuje pod własnym ciężarem. Dociskanie szlifierki nie jest konieczne, a nawet niewskazane ze względu na zbyt szybkie zużywanie się materiału ściernego i możliwe przypalenia powierzchni drewnianej. Szlifierka okazała się bardzo wydajna, a to dzięki dużej powierzchni szlifującej. Silnik nie wykazywał żadnych słabości, nawet po bardzo mocnym dociśnięciu maszyny do drewna. Bardzo skuteczny okazał się system odciągania pyłu, który w powietrzu pozostawiał tylko niewielką jego ilość. Mało wygodne za to jest opróżnianie samego worka.

Źródło: Gazeta Narzędziowa Lipiec-Sierpień 2009, Marek Pudło

 

Produkty powiązane z aktulanościami

SB8V2 WA

SB8V2 WA

SZLIFIERKA TAŚMOWA