Hitachi

Hitachi narzędzia > Aktualności > Produktowe > Test udarowej wkrętarki kątowej Hitachi WH10DCL

Test udarowej wkrętarki kątowej Hitachi WH10DCL

21 Października, 2009

Do redakcyjnych testów trafiła akumulatorowa wkrętarka kątowa Hitachi WH10DCL, którą wyposażono w mechanizm udarowy. Sprawdziliśmy jej praktyczne możliwości.

Wkrętarka kątowa doskonale uzupełnia zestaw narzędzi każdego profesjonalnie wykonującego prace monterskie specjalisty, ale także i domowego majsterkowicza. Jej głównym zadaniem jest oczywiście wkręcanie w miejscach, gdzie dostęp z tradycyjnym narzędziem jest niemożliwy. Testowane urządzenie Hitachi spełnia to kryterium doskonale, a dodatkowo posiada mechanizm udarowy, który sprawia, że montaż wkrętów o większych średnicach jest bezwysiłkowy i bezpieczny dla użytkownika.

 

Wkrętarka kątowa Hitachi zasilana jest nowoczesną baterią litowo-jonową o napięciu 10,8 V i pojemności 1,5 Ah (posiada 3 ogniwa) z diodowym wskaźnikiem poziomu naładowania. Szybka ładowarka napełnia akumulator w zaledwie 40 minut. Prąd z akumulatora napędza silnik, który jest w stanie rozpędzić wrzeciono do maksymalnej prędkości 2100 obr./min. Z kolei mechanizm udarowy wytwarza do 3000 udarów/min. Zarówno obroty, jak i wartość udarów regulowana jest płynnie przyciskiem spustowym. Jego naciskania włącza także diodę, która oświetla miejsce montażu wkrętu. Można także ustawić kierunek obrotów (wkręcanie/wykręcanie) za pomocą przełącznika słupkowego. Hitachi posiada także elektryczny hamulec, który zatrzymuje w ciągu sekundy obracające się wrzeciono. Maszyna dysponuje maksymalnym momentem dokręcania 30 Nm.

 

Hitachi WH10DCL wyposażona jest w 6-kątny, szybkomocujący uchwyt narzędziowy 1/4". Jest to najwygodniejsze i najlepiej pasujące do tego typu narzędzi rozwiązanie. Montaż wiertła bądź bitu odbywa się poprzez odciągnięcie tulei, włożenie osprzętu w gniazdo i zwolnienie tulei. Szybko, beznarzędziowo i komfortowo. Takie parametry techniczne urządzenia pozwalają realizować nim połączenia śrubowe w zakresie M4-M10.

 

Testowane przez nas urządzenie Hitachi należy do grupy mikrosprzętu. Jest więc, małe, poręczne i lekkie. Jego całkowita długość to zaledwie 280 cm, a waga z akumulatorem - tylko 0,8 kg. Obwód korpusu wkrętarki pozwala bez problemu trzymać ją w zamkniętej dłoni, a tym samym obsługiwać jedną ręką. Mechanizm udarowy sprawia, że nie musimy obawiać się wyrwania narzędzia z dłoni podczas montowania nawet największych wkrętów. Jest to największa zaleta tego urządzenia. Przyglądając się jednak parametrom mechanizmu udarowego, nie należy się spodziewać, że 10-woltowa maszyna Hitachi będzie dysponowała jakąś dużą mocą. Redakcyjne testy pokazały, że jaki wygląd maszyny, takie jej przeznaczenie. Proponujemy, by używać jej do niedużych połączeń śrubowych, montażu wkrętów czy wykonywania otworów niewielkimi wiertłami. Podczas testów zamontowaliśmy w belce sosnowej wkręt o średnicy 5 mm i długości 125 mm w 50 s. Ale już wkręt samowiercący o średnicy 4 mm i długości 30 mm został wkręcony w 3 s. Z podobnym wkrętem, też o średnicy 4 mm, ale o długości 72 mm wkrętarka poradziła sobie w 8 s. Próbowaliśmy także zastosować wiertła płaskie. Takim osprzętem o średnicy 10 mm wykonaliśmy otwór o głębokości 112 mm w 17 s, a wiertłem 12-milimetrowym - otwór o głębokości 96 mm w 18 s.

Źródło: Gazeta Narzędziowa Czerwiec-Lipiec 2009, Marek Pudło

Produkty powiązane z aktulanościami

WH10DCL

WH10DCL

KĄTOWA ZAKRĘTARKA UDAROWA BATERYJNA