Hitachi

Hitachi narzędzia > Aktualności > Ogólne > Z wizytą w fabrykach Hitachi Koki w Chinach

Z wizytą w fabrykach Hitachi Koki w Chinach

17 Grudnia, 2012

W pierwszych dniach listopada 2012 roku grupa najefektywniejszych dealerów Hitachi Power Tools Polska udała się z wizytą do dwóch fabryk Hitachi Koki znajdujących się w Guangzhou w prowincji Guangdong w Południowo - Wschodnich Chinach. Celem wyjazdu było szkolenie produktowe z zakresu urządzeń spalinowych jak i elektronarzędzi, a uczestniczyli w nim przedstawiciele firm, które uzyskały najlepsze wyniki handlowe w okresie ostatniego roku. W grupie tej znalazło się 22 firm z terenu całej Polski a wśród nich: PHU Asmet, PHUP Bart, FHB Bieńkowski, FHU Elektrotechnika, Eltar II, Eltar I, PHU Eltro, EMB s.c., PH IF, PUH Jazienicki, PPHU Jumikop, PUH Kelso, PUH s.c. Kopiczko, PGN Sp. z o.o., Remex s.c., Robiko, Rotopino S.A., Slet Sp. z o.o., ZHU Tombud, Top-Nar s.j., Toya Stanmar Sp. z o.o., PPHU Wadbark s.c.

Guangzhou, często nazywany także Kantonem, to stolica prowincji, która jest bardzo prężnym ośrodkiem gospodarczym oraz kulturalnym. Ponad 10-milionowa, super nowoczesna, aglomeracja miejska znana jest przede wszystkim z targów handlowych jak również specjalnej strefy ekonomicznej. To sprawia, że w delcie Rzeki Perłowej ulokowało się wiele zagranicznych inwestycji. Niewątpliwie te zalety miały wpływ na wybranie tak atrakcyjnej lokalizacji do wybudowania kolejnej fabryki Hitachi Koki.

Dealerzy Hitachi Power Tools Polska mieli okazję zwiedzić obie fabryki Hitachi znajdujące się w Guangzhou. Najpierw udaliśmy się do nowo wybudowanej fabryki Nansha (HKN). Fabryka została otwarta pod koniec 2011 roku a produkcję uruchomiono na początku 2012 roku. Fabryka w całości przeznaczona jest do produkcji urządzeń spalinowych. W chwili obecnej wykorzystywane jest niecałe 50% mocy produkcyjnych fabryki. Inwestycja Hitachi jest przyszłościowa - powiedziała pani Julie Kwong dyrektor fabryki, oprowadzając nas po zakładzie. Podjęto decyzję o budowie tak dużej fabryki, która nie tylko będzie spełniała oczekiwania teraźniejszości, ale da możliwość do dalszego rozwoju mocy produkcyjnych, zwłaszcza, jeśli chodzi o narzędzia spalinowe, zaakcentowała Julie Kwong. Rozwój tej grupy produktowej Hitachi jest przysłowiowym oczkiem w głowie zarówno konstruktorów jak i zarządu Hitachi. - Stawiamy na rozwój narzędzi spalinowych, gdyż jest to przyszłościowy segment rynku narzędziowego, zwłaszcza w Europie i co bardzo ważne także w Europie środkowo wschodniej, za którą odpowiadam, powiedział Yoshio Komei, prezes Hitachi Power Tools Polska Sp.z o.o., który piastował funkcję gospodarza w Chinach.

 

HKN Julie Kwong HKN Szkolenie
HKN Szkolenie zwiedzanie HKN Wojciech Jagielski

Podczas wizyty w fabryce mieliśmy okazję zapoznania się z asortymentem produkowanym w chwili obecnej. Szczegółowa prezentacja produktów oraz omówienie zalet każdego z nich to zadanie Wojciecha Jagielskiego – dyrektora handlowego Hitachi Power Tools Polska. Natomiast Julie Kwong zaprosiła nas na zwiedzanie fabryki tak abyśmy przyjrzeliśmy się z bliska całemu procesowi produkcji. Po całodniowym szkoleniu w drodze do hotelu, dyrekcja fabryki zaprosiła nas na wspólną kolację w restauracji serwującej kuchnię kantońską.

Kolejny dzień spędziliśmy również w towarzystwie Julie Kwong. Tym razem w nastepnej fabryce Hitachi Koki (HKG) umiejscowionej po drugiej stronie Guangzhou. Fabryka została założona w 1994 i obecnie zajmuje się produkcją elektronarzędzi. Pani dyrektor przedstawiła nam szereg planów rozwojowych, objętych klauzulą tajności Również w tej lokalizacji wszyscy uczestnicy wyjazdu mieli okazję wysłuchać prezentacji dotyczącej organizacji pracy w fabryce, by następnie przejść wzdłuż linii montażowych. Z bliska można było przekonać się jak powstają między innymi szlifierki oraz wiertarki Hitachi. Poznaliśmy też zasady restrykcyjnej kontroli jakości i planowane uruchomienie produkcji nowości 2013.

HKN Fabryka

Ponieważ Guangzhou znajduje sie w bliskim sąsiedztwie Hong Kongu, kolejnym etapem naszego pobytu w Chinach była wizyta w tym specjalnym regionie administracyjnym Chin. Mieliśmy okazje wspiac się - na szczęście koleja - na wzgórze Wiktorii, z którego roztacza sie wspaniała panorama Hong Kongu, a także udac się w rejs po zatoce. Wieczorne atrakcje w postaci pokazu laserów na tle nowoczesnego miasta zakończyły nasz pobyt w Hong Kongu, skąd udalismy sie do stolicy Chin Pekinu.

HongKong Victoria Pick
HongKong

Pekin przywitał nas już iście zimową pogodą z lekko ujemnymi temperaturami. Nie przeszkodziło nam to, aby z zapartym tchem zwiedzić Zakazane Miasto. W pamięci pozostanie nam również widok Placu Tienanmen - Placu Niebiańskiego Spokoju. Tu miały miejsce przełomowe wydarzenia w dziejach Chińskie Republiki Ludowej, o czym przypomina między innymi portret Mao Zedonga górujący nad placem. W tym miejscu także zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Pekin Plac Tiananmen
Mur1 Mur2 Mur3

Wizyta w Chinach nie byłaby pełna, gdybyśmy nie zobaczyli Wielkiego Muru. Dlatego też kolejnym punktem wizyty był właśnie Wielki Mur, który jest zbudowany m.in. niedaleko Pekinu.

Blisko tygodniowy wyjazd upłynął wyjątkowo szybko, wypełniony mnóstwem atrakcji. Atrakcji, miejmy nadzieję niezapomnianych. Także wizyty w dwóch fabrykach i możliwość przyjrzenia się z bliska jak powstają najnowocześniejsze elektronarzędzia i narzędzia spalinowe przyczynił się do lepszego poznania specyfiki produkcji tych narzędzi.

Czekam z niecierpliwością na kolejny wyjazd i możliwość zobaczenia następnych fabryk Hitachi!